Co na odciski (pęcherze) po rolkach?

update: 29 marzec 2025

Zaczynasz sezon, kupiłeś sobie nowe rolki, a może po prostu ostro trenujesz i nabawiłeś się bolących odcisków (pęcherzy) które uniemożliwiają jazdę? Bez obaw! W tym wpisie poruszę bardzo ważny temat dla każdego rolkarza czyli – sposoby radzenia sobie z odciskami po jeździe na rolkach.

Jakie plastry na pęcherze po rolkach?

Zwykłe plastry na rany, (a zwłaszcza ten cięty z metra) niestety szybko spadają. Przyklejanie takich plastrów mija się z celem. W celu prawidłowego zabezpieczenia pęcherzy na cały dzień (także na czas treningu) polecam dokładnie te plastry na rany pooperacyjne:

Plastry na rany pooperacyjne

Plastry tych dwóch firm trzymają się na ranie nawet podczas treningu. Cosmopor E ma na tyle silny klej, że pozostaje na nodze nawet po kąpieli (jeśli go nie zdejmiecie). Chociaż i ten z apteki DOZ jest też całkiem niezły i ostatnio wytrzymał mi 33km dystans, morderczej jazdy w górskim terenie. Po śnie przez całą noc i treningu był nadal na swoim miejscu i zabezpieczał odcisk przed pogłębianiem rany. Cosmopor E niestety występuje tylko w większych rozmiarach, a Jałowe Plastry Opatrunkowe STERILIS z apteki DOZ mają najmniejszy rozmiar idealnie odpowiadający nawet dużym odciskom po jeździe na rolkach.

Plastry żelowe

Hot spoty, czyli miejsca, o których wiemy że lubią pęcherze dobrze jest zabezpieczyć takimi plastrami przed jazdą. Aplikujemy maść wielkości ziarna grochu na pęcherz (zniszczoną skórę) i nakładamy plaster. Z czasem skóra tam stwardnieje i zabezpieczenia nie będą potrzebne. Można też stosować plastry żelowe.

Plastry żelowe na pęcherze to zaawansowane materiały opatrunkowe, które są szczególnie przydatne w przypadku otarć skóry, takich jak te powstałe w podczas intensywnej aktywności fizycznej, np. podczas jazdy na rolkach. Ich głównym zadaniem jest ochrona uszkodzonej skóry przed dalszymi podrażnieniami oraz stworzenie optymalnych warunków do gojenia. Dzięki technologii hydrokoloidowej, plastry te w kontakcie z płynem z pęcherza tworzą żel, który amortyzuje ranę, łagodzi ból i wspomaga regenerację tkanki. Są wodoodporne, elastyczne i działają jak „druga skóra”, chroniąc przed bakteriami, brudem oraz wilgocią.

Jaki krem antybakteryjny?

Ostatnio Przemek z Akademii Łyżwiarstwa Kristensen w Tomaszowie Mazowieckim polecił mi przed treningiem SutriHeal 10% Forte. Robi naprawdę dobrą robotę – zabija bakterie i przyspiesza gojenie odcisków. Także gorąco go polecam. Jeśli nie macie go dostępnego w swojej aptece to Altabactin dostępny bez recepty też robi dobrą robotę, jednak SutriHeal 10% może być lepszy.

Kremy na odciski po rolkach

Kiedy z zakończonego treningu wrócę do domu i się wykąpę daję ranom pół godziny – godzinę na wyschnięcie, wtedy kładę kroplę SutriHeal 10% na ranę i przyklejam ranę plastrem opatrunkowym na rany opoperacyjne. Wtedy zakładam na stopy skarpetki, ponieważ to dodatkowo zabezpiecza, aby plastry się nieodklejały. Z takim plastrem można chodzić nawet 24 godziny i jeśli mamy odrobinę szczęścia to rana przez ten czas jest zabezpieczona i plaster się nie odklei. Tak jak napisałem tutaj, plastry Cosmopor E (które występują tylko w dużych rozmiarach) mają dużo mocniejszy klej i zostają na dłużej, ale te z apteki DOZ też są spoko i robią robotę.

Prawidłowo zabezpieczone rany odciski po rolkach

Istnieje jeszcze metoda, że rany i odciski po rolkach odkażamy spirytusem a potem nawilżamy jakimś kremem do rąk, ale to trochę bieda-rozwiązanie. Stosuje go gdy, akurat zabraknie mi typowego kremu antybakteryjnego przyspieszającego gojenie odcisków i otarć.

Słowem zakończenia pamiętajcie, aby zawsze na czas treningu mieć zaklejone profesjonalnymi plastrami wszelkie głębokie rany i otarcia. Czasem warto odpuścić trening, aby dać ranom się zagoić. Pomaga w tym też odpowiednia dieta. Często przy nowych rolkach – i nie przyzwyczajonych stopach warto treningi rozbić na częstsze 10 kilometrowe sesje. Wtedy skóra ma czas się przyzwyczaić i stwardnieć. Niż lecąc na fali zachwytu i uniesienia przyjemności jazdy na nowych rolkach robić od razu maraton i rozwalić sobie stopy, tak że leczenie odcisków trwa później cały sezon.

update: 26 marzec 2025 !!!

Zupełnie przypadkiem odkryłem maść na odciski, która bije na łeb wszystkie inne, któe stosowałem do tej pory. Wiosna to czas, kiedy niestety skóra stóp jest miękka (chyba, że jeździsz całą zimę). Niestety po tym okresie jesteśmy szczególnie narażeni na odciski po rolkach. Moje odciski wyleczyły się przy użyciu tej maści w czasie 2 tygodni i to podczas aktywnej jazdy i przygotowywania się do zawodów (trenuje co drugi dzień). Maść jest dostępna na receptę, tak więc skonsultujcie z lekarzem, czy może wam ją przepisać. Na mnie ona działała rewelacyjne i rany leczą się faktycznie bardzo szybko. Diała przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo i na dotatek zawiera sterydy.

Maść na leczenie odcisków po rolkach

To nie jest porada lekarska – przed stosowaniem tej maści na receptę należy skonsultować to z lekarzem!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *